rubriky:

navštivte:

30.7.2013

Kypr je ostrovem krásy a mnoha kontrastů. V zimě tu turisté mohou na jednom místě lyžovat (v pohoří Troodos), koupat se v čistém moři či se vydat na vysokohorskou tůru.

Ostrov Kypr je třetí největší ve Středozemním moři a politicky je rozdělen na dvě části: řeckou Kyperskou republiku a Tureckou republiku severního Kypru. Tu ale mezinárodně uznává pouze Turecko. Obě území od sebe odděluje tzv. zelená linie, která prochází i hlavním městem Nikosií.

Většina turistů tráví svůj čas na Kypru relaxací na zdejších plážích, dováděním ve vodách pobřežního moře či potápěním. Těm, kteří nechtějí tímto způsobem strávit dovolenou, Kypr nabízí nespočet možností k výletům. Dosud stojící řecké chrámy, pozůstatky staveb z dob Římské říše, byzantské kostely či hrady a pevnosti z doby křižáckých výprav.

Za návštěvu též stojí stojí hlavní město Nikósia a též Famagusta v severní části ostrova, která je zapsána na sezamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pro ty, kteří si chtějí z dovolené přivézt i kulinářsky zážitek, má Kypr připraveno vyhlášené likérové víno Commandaria, které lisují mniši v klášterech a dále pak místní sýry, které se k Commandarii výborně hodí. V kyperské kuchyni se mísí vliv jak turecký, tak řecký a mořské plody tu jsou zdatní kuchaři schopni připravit na stovky způsobů.

Více o Kypru a cestování ZDE.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.