rubriky:

navštivte:

Poslední dobou je zřejmý stále vyšší nárůst centrálních vysavačů do domácností. Myšlenka centrálního vysávání je poměrně stará. První centrální vysavače se objevily v Čechách již ve 30. letech minulého století, ale tehdy používané vysokotlaké ventilátory měly malý sací podtlak a nízkou účinnost, proto se od dalších realizací upustilo.

Domovem centrálních vysavačů jsou Spojené státy americké, kde tento vynález spatřil světlo světa již před více než půl stoletím. Odtud se pak rychle rozšířil do všech kontinentů, kde se úspěšně používá dodnes. Centrální vysavače umožňují tiché a efektivní řešení pro každý dům. Hlavní část zařízení tvoří vysávací jednotka, která je umístěna mimo obytný prostor např. v komoře, technické místnosti či garáži, převážně ve spodní části objektu. Sací potrubní rozvod je instalován v podlahách a stěnách, pokud možno s minimálním počtem kolen. Toto potrubí propojuje jednotlivé hadicové zásuvky a automatické lopatky se sací jednotkou, pokud možno v gravitačním spádu.

Vlastní vysávání se provádí pomocí 7m, 9m nebo delší hadice s koncovými nástavci pro konkrétní vysávaný povrch. Rozmístění zásuvek je zvoleno tak, aby se hadicí vysál každý kout. Hrubé nečistoty se usazují cyklónovým efektem ve spodní části prachového kanystru a nejjemnější prachové částice včetně alergenů opouštějí objekt výfukovým potrubím, zakončeném na fasádě klapkou.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.